Οι μαθητές, οι μαθήτριες και ο δάσκαλος της Δ Τάξης (2016 – 2017) του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης σε συνεργασία με την δασκάλα μουσικής κ. Ελένη Βαλδραμίδου κατασκεύασαν ένα Διαδραστικό Χριστουγεννιάτικο Δέντρο από βιβλία, στον χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Σύρου – Ερμούπολης. Τα στολίδια που χρησιμοποιήθηκαν για την διασκόσμηση του δέντρου κρύβουν μέσα τους μια έκπληξη. Κάθε ένα από αυτά έχει έναν κωδικό QR και με την χρήση κινητού τηλεφώνου ή τάμπλετ κι μιας εφαρμογής ανάγνωσης κωδικών QR (QR code scanner), μπορούν όλοι οι επισκέπτες της Βιβλιοθήκης να ακούσουν και να δουν τα παιδιά της τάξης να τραγουδούν παραδοσιακά Συριανά και Κυκλαδίτικα Κάλαντα, να παρακολουθήσουν πως φτιάξαμε το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο από βιβλία καθώς και να πληροφορηθούν το πρόγραμμα των Εορταστικών Εκδηλώσεων του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης.