Οι μαθητές, οι μαθήτριες και ο δάσκαλος της Δ Τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης (2016 – 2017) αφού μελέτησαν και κατανόησαν τον επιστημονικό τρόπο σκέψης, την δομή της ύλης, το καθιερωμένο πρότυπο δημιούργησαν ένα Μαζικό Ανοιχτό Διαδικτυακό Μάθημα (MOOC) με ανάλογη θεματολογία, χρήσιμο για κάθε μικρό και μεγάλο «Επιστημοναύτη»! Για την καλύτερη κατανόηση των εννοιών που περιγράφονται στα βίντεο του μαθήματος δημιουργήθηκαν προσομοιώσεις με την τεχνική του stop motion animation

Πατήστε εδώ για να γραφτείτε και να παρακολουθήσετε το μάθημα.

Ευχαριστούμε θερμά για την βοήθεια τους τους μαθητές, τις μαθήτριες και τη δασκάλα κ. Δέσποινα Αρμενάκη της Στ Τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Χίου για την συνεργασία τους και ιδιαίτερα για το βίντεο που έφτιαξαν για την θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης.

Ακόμη, ευχαριστούμε τους μαθητές, τις μαθήτριες και την εκπαιδευτικό Vanessa Desmoissons του collège Edouard Herriot της πόλης Lucé της Γαλλίας για την τρισδιάσταση εκτύπωση των πλανητών που χρησιμοποιήσαμε στις προσομοιώσεις του ηλιακού μας συστήματος.