6ο Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης
Ε τάξη, Δευτέρα 6 Απριλίου 2020, 13:00
Δ τάξη, Τρίτη 7 Απριλίου 2020, 13:00
Image

«Δεν ξέρω τίποτα άλλο, για το οποίο κάθε λογικός άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται περισσότερο, παρά το πώς το παιδί του θα γίνει ο πιο καλός άνθρωπος».  (Πλάτωνας)

«Αν σκέφτεσαι για ένα χρόνο, φύτεψε ένα σπόρο. Αν σκέφτεσαι για δέκα χρόνια φύτεψε, ένα δέντρο. Αν σκέφτεσαι για 100 χρόνια, δίδαξε ανθρώπους». (Κομφούκιος)

«Ο πραγματικά σοφός δάσκαλος δεν είναι αυτός που σε σπρώχνει μέσα στον οίκο της σοφίας, αλλά αυτός που σε οδηγεί στο κατώφλι του μυαλού σου». (Χαλίλ Γκιμπράν)

«Ο μέτριος δάσκαλος μιλάει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο εξαιρετικός δάσκαλος δείχνει. Ο μεγάλος δάσκαλος εμπνέει». (William Arthur Ward)

«Τα παιδιά πρέπει να διδάσκονται πώς να σκέφτονται, όχι τι να σκέφτονται». (Margaret Mead)

Οι τάξεις μας

Το σχολείο μας έχει σύγχρονες εγκαταστάσεις και υποδομές. Υπάρχουν εποπτικά μέσα διδασκαλίας σε κάθε τάξη. Διαθέτει μεγάλη αυλή και κήπο.
Διδάσκονται μαθήματα Τ.Π.Ε., εικαστικών και θεατρικής αγωγής.

Α τάξη

Η Α΄τάξη έχει 20 μαθητές